تبلیغات
پایگاه وبلاگ نویسان نیروهای ارزشی شهرستان تركمن
پایگاه وبلاگ نویسان نیروهای ارزشی شهرستان تركمن

عید قربان عید دل سپردن به رضایت محبوب 

عید سعید قربان مبارک

لبیک  اللهمّ لبیک؛ لبیک لا شریک لک لبیک؛ ان الحمد و النعمة لک و الملک؛ لا شـــریک لک لبیک   ... 

عید قربان یادآور تجلّی اوج ایمان و عشق در وجود پیامبری است که در پرتو انوار اندیشه‌های بلند و الهی خویش، از سوی معشوق دربوته آزمایشی بس عظیم و دشوار قرار گرفت."ابراهیم" خلیل (ع) با گذر از مرزهای شک و تردید و شکستن بت‌های شرک و جاهلیت، به وادی یقین و ایمان گام نهاد و در زلال زمزم عشق، تطهیری دوباره یافت.


 

روز دهم ذی الحجّه روز عید قربان است و بسیار روز شریفی است و اعمال آن چند چیز است :

1

- غسل کردن ، 2- نماز عید ، 3- دعاهایی که وارد شــده پیش از نماز عید و بعد از آن ، 4- قربانی کردن که سنّت مؤکّد است و 5- خواندن تکبیرات.

عید غدیر روز اکمال دین و اتمام نعمت

عید غدیر

روز هیجــدهم روز عید غدیر و عیدُاللهِ الأکبَـر و عید آل محمّد علیهم السّلام است وعظیم ترین اعیاد است و مبعوث نفرموده حق تعالی پیغمبری را مگر آنکه عید کرده است این روز را و حرمت آن را دانسته است و نامش در آسمان روز عهد معهود است ونامش در زمین روز میثاق مَأخوذ و جَمع مَشهُود است و روایت است که از حضرت امام صادق علیهم السّلام پرسیدند که آیا مسلمانان را عیدی هست غیر از جمعـه واضحی و فطر فرمود که آن روزی است که نصب کرد حضرت رسـول صَلیَّ اللهُ علیهِ و آله ،امیرالمؤمنین علیهم السّلام را به خلافت خود و فرمود هر که من مولا و آقای اویم پس علی مولا و آقای او است و آن روز هیجدهم ذی الحجّه است.


 

آداب و اعمال روز غدیر:


 

برای ارج نهـــادن به این روز بزرگ که عید ولایت و رهبری و روز اکمال دین و اتمام نعمت است ،اعمال و آدابی است که برخی از آن عبارتند از:


 

1- صلوات فرستادن،2-عقد اخوت وبرادری،3-پوشیدن لباس پاکیزه و نو،4- شکروحمد الهی،5-غسل کردن،6-نماز وعبادت،7-روزه گرفتن،8-هدیه دادن،9-صله رحم،10-احسان و انفاق،11-رفع مشکل مؤمن،12-مهمان کردن.


 

واپسین حج :


 

با نزول آیه وجوب حج ،جمعیتی انبوه از مسلمانان مدینه و اطراف آن عازم حج شدند و بیابان حجاز شاهد حدود 90 یا 120 هزار مسلمان بود که با لباس احرام غبار آلود و اشک ریزان، شعار لبیک… لبیک سرداده،برادر وار و فرشته صفت خدای را عبادت می کردند. وقتی فریضه حج پایان یافت و مردم به سوی شهر های خود حرکت کردند ، صدای منادیان پیامبر صَلیَّ اللهُ علیهِ و آله در صحرای حجاز طنین افکند و مسلمانان را به توقف فرا خواند.زیرا فرشته وحی پیامی جدید آورده بود:


 

ای پیغمبر، حتما" آنچه از خدا بر تو نازل شد به خلق برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و ادای وظیفه نکرده ای و خداوند تو را از شـر و آزار مردمــان حفظ می کند. (سوره مائده)


 

آفتاب داغ نیمروز بر سرزمین غدیر خم ، آبگیره ای در منطقه خم به شدت می تابید و انبوهی از حاجیان در آن نقطه به فرمان پیامبر فرود آمدند . لحظاتی بعد طنین اذان نماز ظهر سراسر بیابان را فرا گرفت و پیامبر نماز ظهر را با آنان برگزار کرد سپس بر فراز منبر بلندی از جهاز شترها قرار گرفت و پس از نیایش پروردگار ، خبر نزدیک بودن رحلت خویش را اعلام کرد.آنگاه فرمود: مردم، من برای شما چگونه پیامبری بودم؟
یکباره همه فریاد بر آوردند : ای رسول خدا،هرگز در اندرز دادن کوتاهی نکردی و در تربیت ما غفلت نورزیدی. خدا تو را پاداش نیک دهد .... پیامبر صَلیَّ اللهُ علیهِ و آله فرمود: کتاب خدا و عترت (اهل بیتم) بعد از من دوش به دوش هم راهبر شمایند. شما باید به درستی پیرو آنها باشید تا گمراه نشوید . آنگاه دست علی علیهم السّلام را بلند کرد تا همه حاضران او را ببینند و فرمود«هر که من مولای اویم ، علی مولای اوست».


 

او پس از آن که این جمله را سه بار تکـرار کرد، فرمود: حاضران این حقیقت را به دیگران برسانند.هنوز جمعیت پراکنده نشده بود که فرشته وحی پیام شاد باش خداوند را ابلاغ کرد:


 

امروز دین شما را به کمال رسانیدم و برشما نعمتم را تمام کردم و بهترین آیین را که اسلام است برایتان برگزیدم.


 

بار پروردگارا، در این ظلمت کده ، با تجلی نور یگانه اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله و سلم )ــ حضرت حجت بن الحسن ( عجل الله تعالی و فرجه الشریف) – ما را به سویش – صراط مستقیم ــ رهنمون ساز؛ الهی آمین.

 


نوشته شده در شنبه 14 آبان 1390 توسط | نظرت شما ()
آخرین مطالب ارسالی