تبلیغات
پایگاه وبلاگ نویسان نیروهای ارزشی شهرستان تركمن
پایگاه وبلاگ نویسان نیروهای ارزشی شهرستان تركمن
جام جم آنلاین: کشورهای بزرگ صنعتی "گروه هشت" مبلغ قابل توجهی برای حمایت از جنبش دموکراسی در کشورهای عرب اختصاص می‌دهند. اردن و مراکش نیز علاوه بر تونس و مصر از كمك‌های مالی کشورهای صنعتی برخوردار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری آلمان ،کشورهای بزرگ صنعتی تصمیم گرفته‌اند با اعطای مبلغ 38 میلیارد دلار از تحولات دموکراتیک در چهار کشور عربی حمایت کنند.  كمك‌های مالی به چهار کشور مصر، تونس، اردن و مراکش تعلق می‌گیرد.

این تصمیم در آخرین نشست وزرای دارایی "گروه هفت" به اضافه روسیه در بندر مارسی در جنوب فرانسه اتخاذ شد. در "گروه هفت" کشورهای صنعتی ایالات متحده، کانادا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و ژاپن عضویت دارند.

در نشست روز شنبه 10 سپتامبر در مارسی نمایندگانی از چند کشور خاورمیانه حضور داشتند از جمله  نماینده‌ای از "شورای انتقالی لیبی" که این روزها در نبردی سرنوشت‌ساز برای آزادی سراسر خاک لیبی از سلطه سرهنگ معمر قذافی تلاش می كند.

كمك‌های مالی "گروه هشت" به صورت اعتبارات بانکی و از طریق مساعدت‌های دوجانبه با پشتیبانی برخی از کشورهای ثروتمند عربی مانند عربستان سعودی و کویت و قطر ارائه خواهد شد.

در مصر و تونس تحولات انقلابی به سرنگونی دو رژیم دیکتاتوری منجر شد. در اردن و مراکش حکومت‌های پادشاهی به اصلاحاتی در جهت مشارکت بیشتر مردم تن دادند.

در ماه مه گذشته سران "گروه هشت" در نشستی در شهر دوویل در شمال فرانسه متعهد شده بودند که حدود 40 میلیارد دلار برای حمایت از جنبش‌های دموکراتیک در تونس و مصر اختصاص دهند. نشست اخیر وزرای دارایی در مارسی که برای رایزنی در این باره تشکیل شده بود، کشورهای اردن و مراکش را نیز مشمول کمک‌های مالی قرار داد.

موضوع مطلب : بهار عربی (انقلاب های عربی),
نوشته شده در سه شنبه 22 شهریور 1390 توسط | نظرت شما ()
آخرین مطالب ارسالی